Etkinlikler

PERA GÜZEL SANATLAR'DAN 'DÜNYA DANS GÜNÜNE' MUHTEŞEM KUTLAMA !

Pera Güzel Sanatlar'ın geleneksel hale getirdiği Dünya Dans Günü Kutlaması, 27 Nisan'da Kadıköy Halk Eğitim Merkezi'nde gerçekleşecek.
1982 yılında ilk kez UNESCO Uluslararası Tiyatro Enstitüsü'nün Dans Komitesi tarafından başlatılan Dünya Dans Günü kutlamaları ile bu sanat türünün, kendi evrenselliği içinde bütün siyasal, kültürel ve etnik sınırlan ortadan kaldırması, insanlığın dans ortak dili ile barış ve dostluk içinde birleştirilmesi amaçlandı.
Bu yıl Pera Güzel Sanatlar organizasyonu ile Kadıköy Halk Eğitim Merkezinde Dünya Dans Günü kutlanacak. Açılışı Jeniffer Lopez'in de dansçısı olan Josette Reilly yapıyor.
Türk sanatçıları olarak görevimiz ulusal danslarımızı ve ülkemizde başarıyla ortaya konan evrensel dansları, dünya platformunda sergilemek ve ülkemizi tüm dünyanın ortak dilinde ifade etmek amacıyla yola çıkan Pera Güzel Sanatlar 29 Nisan Dünya Dans Gününü, 27 Nisanda Kadıköy Halk Eğitim Merkezi Konser Salonunda her yıl olduğu gibi bu yıl da çok özel bir aktiviteyle kutlayacak.
Pera Güzel Sanatlar'ın geleneksel hale getirdiği gösteride bu yıl, flamenkodan tangoya, break danstan baleye, modern danstan oryantale, romandan sirtakiye, Latin Amerikan dansından, hip hop'a kadar çeşitli danslar sergilenecek. Danslar, alanlarında uzman koreograflar tarafından hazırlandı. Ustaların gösterisi ile dans dolu bir akşam yaşamaya davetlisiniz.

Flamenko: Jossette Reilly
Tango, salsa: Banu Balcı
Hip hop, break dans: Emre Öztürk
Oryantal, Roman: Goncagül Narlı
Salsa: Huriye Yapıcı
Sirtaki: Melis Dündar
Flamenko, Horon: Melisa Pelit- Baha Demirci
Bale: Daniela Hristova

Pera Flamenco Dans Topluluğu
Gün; 27 Nisan
Yer; Kadıköy Halk Eğitim Merkezi
Saat; 20.00

Gösteri biletlerini Biletix'in gişelerinden ya da Biletix'in internet adresinden temin edebilirisiniz. www.biletix.com
Detaylı bilgi almak için; RiTA AYTAŞ Pera Dans Bölüm Koordinatörü PERA GÜZEL SANATLAR - TAKSiM / KADIKOY 0212. 245 3008-/ 0216. 5508808 27 Nisan 2014 de Kadıköy'de buluşalım.


9. PERA ULUSLARARASI PİYANO FESTİVALİ BAŞVURULARI BAŞLADI!

Uluslararası Pera Piyano Festivali ilki 2006 yılında düzenlenen, ülkemizin farklı şehirlerinden ve tüm dünyadan müzik ile ilgilenen birçok sanatsever genci, müzik ve piyano konulu etkinlikler çerçevesinde bir araya getiren, Türkiye’de bir Güzel Sanatlar Eğitim Kurumu tarafından düzenlenen ilk uluslararası piyano festivalidir.
Amacı; Piyano Festivali ile Ülkemizde klasik müzik alanında yapılan etkinliklere ilham vermeyi, Geleceğin çağdaş sanatçı adaylarını bir araya getirmeyi, katılımcıların birbirleriyle etkileşimde bulunabilmeleri ve sanatsal tecrübelerini paylaşabilmelerini, gençlerin müziğin evrenselliği aracılığıyla kardeşlik, dostluk, sanat sevgisi gibi olumlu duygu ve davranışları kazanmalarını, gençlerin klasik müzik ve piyanoya olan ilgi ve sevgilerini artırmayı, gençlerin farklı piyano tekniklerini tanıma fırsatı sağlamayı, gençlere gelecekte benzer ulusal ve uluslararası müzik etkinliklerinde başarılı olmalarını sağlayacak tecrübeler kazandırmayı amaç edinmektedir. .
9.Pera Piyano Festivali Festival katılımcı dinletileri, Konserler, Ustalık sınıfları (Masterclass’lar), Yarışmalar, Seminerler, Sempozyumlardan oluşan programıyla 05.05 / 11.05.2014 tarihleri arasında İstanbulda Pera Güzel Sanatlar okulunun salonlarında düzenlenecektir. 9. Pera Uluslararası Piyano Festivali’ne başvurmak için Başvuru sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. .
Önemli notlar ; .
1 - Pera Piyano Solo Yarışması’nda kategori değişiklikleri var. 10 Yaşa kadar ve 11-14 yaş arası olarak düzenlendi. 2 - Pera Piyano Yarışmaları için gereken Türk bestecilerine ait notalara elif@perasanat.com.tr adresine başvurarak ulaşabilirsiniz. .
3 - 9. Uluslararası Pera Piyano Festivali 05-11 Mayıs 2014 tarihleri arasında düzenlenecektir. Festivalimizin programı yakında Program sayfamızdan yayınlanacaktır. .
4 - Festivale başvurular 01 Ocak – 3 Mart 2014 tarihleri arasında yapılacaktır. .
5 - Festival hakkında daha fazla bilgi almak için Festival sayfamızı ziyaret edebilir, festivale başvurmak için Başvuru sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. .
http://www.perafestival.org/muzikbasvuru.html
6 - Festival katılımcılarının listesi 15 Nisan 2014 tarihinden itibaren web sitemizden yayınlanacaktır.

İLETİŞİM Tel;0212.2453008-2453009 Mail:
aysim@perasanat.com.tr
elif@perasanat.com.trÖDÜLLÜ 9. PERA RESİM YARIŞMASININ KONUSU BU SENE ‘HAYALLERİM‘

Pera Güzel Sanatlar Lisesi Türkiye genelinde düzenlediği ve ilkini 2006 Mayıs, ayında düzenlediği geleneksel hale getirerek 9.sunu 2014 Haziran ayında gerçekleştirmek istediği ödüllü "Resim Yarışması"nın 9.sunun konusu bu sene HAYALLERİM oldu.
Söz konusu yarışma sonrasında açılacak sergi ile resim sanatı ile ilgilenen pek çok sanat sever genci bir araya getirmeyi hedefleyen Pera Güzel Sanatlar Lisesi düzenlediği yarışma ile
• Geleceğin çağdaş sanatçı adaylarını bir araya getirmeyi,
• Gençlerin birbirleri ile etkileşimde bulunabilmelerini,
• Sanatın evrenselliği aracılığı ile kardeşlik,dostluk,dayanışma,sanat sevgisi ve benzeri, olumlu duygu ve davranışlar kazanmalarını sağlamayı,
• Resme ilgisi ve yeteneği olan gençleri ödüllendirerek desteklemeyi,
• Gençlerin aynı konu üzerinde farklı yaklaşımları görerek, farklı resim tekniklerini tanımalarını sağlamayı,
• Gençlere bu yarışma ile kendilerini ve gerektiğinde ülkemizi, ulusal ve uluslar arası benzer yarışmalarda temsil edebilmelerini sağlayacak tecrübeler kazandırmayı amaçlamaktadır.
• Yarışmanın bu yılki konusu "HAYALLERİM" olarak belirlenmiştir. Böylece gençlerin hayatları içinde değiştirmek istediği, gelecekte kendilerini görmek istedikleri hedeflerini onlara düşündürmek, somut hale getirince ulaşmasının daha kolay olabileceğini göstermek hedeflenmiştir.

BAŞVURU KOŞULLARI

1. Yarışmaya son başvuru tarihi 30 Nisan 2014' tür.
2. Konu : HAYALLERİM
3. Teknik : Serbest ( Karakalem, sulu boya, yağlıboya, akrilik vs. olabilir.)
4. Ebatlar : 35x50 ve 50x70
5. Çalışmalar paspartusuz ve çerçevesiz olarak teslim edilmelidir.
6. Resimlerin arka yüzünde, sağ alt köşeye ek'te sunulan başvuru formu yapıştırılacaktır.
7. Eserler son başvuru tarihinden önce Pera Güzel Sanatlar Lisesi'ne elden veya posta aracılığı ile ulaştırılabilir.


Adres: .Pera Festival - İstanbul - Sıraselviler Cad. No:26 34433 Taksim İstanbul / Türkiye Tel : . 0212 245 30 08 pbx | Faks: . 0212 252 30 82 pera@peraguzelsanatlar.com.tr |
www.perafestival.org I www.perasanat.com.tr


JOSSETTE REILLY – FLAMENCO WORKSHOP

Pera'da Flamenco Workshop JOSSETTE REILLY ile devam ediyor!
Uluslararası dansçı ve koreograf JOSSETTE 2014 eğitim döneminde Pera Güzel Sanatlar in Taksim / Kadıköy kampuslarında 31 OCAK - 27 NISAN 2014 tarihleri arasında Flamenco Workshop u verecektir. İspanya' dan Türkiye'ye gelen ünlü dansçı ve koreograf JOSSETTE REILLY büyük istek üzere tekrar Türkiye ye geliyor.!
Avrupa, Japonya, ve Amerikadan sonra Istanbulda tekrar Flamenco severlerle buluşuyor!!!
Pera Güzel Sanatların her yıl Flamenco Dans çalışmalarına İspanyadan gelen hocalarla devam etmektedir çok kültürlü bir dans olan ve artik tüm dünyada neredeyse son yılların en popular dansı haline gelen Flamenco ya hanım öğrencilerden talep oldukça yoğun olarak gelmektedir. Diğer ikili dansların ( Tango ve Latin ) aksine tek olarak katilimi mümkün olan ve bu sayede tek olarak dans etmek isteyenler içinde iyi bir fırsat olduğu belirtilmektedir. Dersler hafta içi ve hafta sonu seçeneklidir.

Workshoplar için kontenjanlar sınırlıdır. Kayıtlarımız başlamıştır.
Ayrıntılı bilgi için: Pera Güzel Sanatlar Taksim / Kadıköy
Tel: ( 0212 ) 245 30 08-09- 0216 5508808
Dans Bölüm Koordinatörü Rita Aytaş
GSM: 0532 786 5402


PERA “TASARIMSAL ŞEYLER YARIŞMASI” "DUVAR SAATİ"

Pera Güzel Sanatlar Lisesi olarak, gençlerin hayal gücü ve yaratıcılıklarını geliştirmek, kendilerine özgü tasarımları oluşturmak amacıyla düzenlenen "Tasarımsal Şeyler Yarışması" nın bu yılki konusu " DUVAR SAATİ " olarak belirlenmiştir.

YARIŞMANIN ŞARTNAMESİ

1- Yarışmaya Pera Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri ile Tüm Türkiye Genelinde Güzel Sanatlar Lisesinde eğitim gören öğrenciler katılabilirler.
2- Her öğrenci yaraşmaya en fazla 1 çalışma ile katılabilir.
3- Yarışmaya katılacak çalışmalar 2013-2014 yılına ait ve daha önce herhangi bir yarışmaya veya sergiye katılmamış olmalıdır.
4- Son başvuru tarihi 18 Nisan 2014 olup, bu tarihten sonra yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.
5- Dereceye giren ve eserleri sergilenmeye değer bulunan öğrenciler 28 Nisan 2014 tarihinde www.perafestival.org sitesinde ilan edilecektir.
6- Sergilenmeye değer bulunan 30 tasarım 15 Mayıs -01 Haziran 2014 tarihlerinde Pera Sanat Galerisinde sergilenecektir.
7- Dereceye giren öğrencilerin ödülleri ve eserleri sergilenmeye değer bulunan öğrencilerin teşekkür belgeleri 15 Mayıs 2014 tarihinde Pera Güzel Sanatlar “Eren Uluergüven” Sahnesi’nde düzenlenecek bir törende Beyoğlu Kaymakamlığı ve Beyoğlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte verilecektir.
8- Yarışmaya başvurmuş tüm öğrenciler yarışma şartlarını kabul etmiş sayılırlar.

BAŞVURU KOŞULLARI

1- Yarışmaya son başvuru tarihi 18 Nisan 2014’ tür.
2- Konu : Pera “Tasarımsal Şeyler Yarışması” " Duvar Saati "
3- Yarışmacılar tasarımları yapacakları malzeme seçiminde serbesttirler tasarım için malzemelerden birini/birkaçını seçebilirler.
4- Tasarımcılar eserlerini 2 adet vesikalık fotoğraflarını ve başvuru formu ile birlikte en geç 18 Nisan 2014 tarihine kadar elden ya da posta yoluyla ilan edilen iletişim adresine teslim edilecektir.